Periodontoloji

Periodontoloji, dişleri çevreleyen kemik ve dişeti dokularının hastalıkları ve tedavisiyle ilgilenen diş hekimliği dalıdır.

Periodontoloji bölümü hangi tedavileri gerçekleştirmektedir?

Periodontolojibölümü,başlangıç tedavisi olan diştaşı temizliğiyle başlayıp, hastalığın şiddetine göre küretaj, flap operasyonları ve estetik dişeti operasyonları dediğimiz mukogingival cerrahiler gibi ileri periodontal tedavileri kapsayan işlemler bütünüdür.

Bakteri Plağı Nedir?

Bakteri plağı yeterli diş hijyeninin sağlanamadığı durumlarda ağızdaki bakterilerin hızla çoğalarak dişlerin üstünde yapışkan ve yarı saydam bir tabaka oluşturmalarıdır. Bir miligram plak 200 – 500 milyon civarı bakteri ihtiva eder. Bakterilerin dişe yapışmasını sağlayan madde sudan etkilenmediği için suyla bakterileri dişten uzaklaştırılamaz. Bakteri plağının içerdiği asit dişle temas ettikçe dişe zarar vererek çürüğe yol açar. Bakteri plağının oluşum noktası genelde dişeti hizasıdır. Bakteri plakları bu şekilde dişetlerine de zarar vererek kanama, iltihaplanma gibi sorunlara yol açarlar.

Bakteri plakları zamanla tükürükle değişime uğrayarak ve sertleşerek diş taşına (tartar) dönüşür. Kahverengi veya sarı renkte olan diş taşları ancak diş hekimi tarafından temizlenebilir.

Bakteri plaklarını önlemek için öğünlerden sonra ve gece uyumadan dişler yeterli süre fırçalanmalı, diş ipi kullanılmalıdır. Geceleri uyumadan önce yapılacak gargara da faydalı olacaktır.

Hasta dişeti sorunu yaşadığını nasıl anlar?

Dişeti hastalıklarının ilk ve en önemli belirtisi, dişeti kanamasıdır. Bunun yanı sıra, dişetlerinde görülen şişme ve kızarıklık,kaşıntı ve kurcalama hissi, bölgesel veya yaygın çekilmeler ve çekilen bölgelerde hassasiyetle de kendini belli eder. Daha ileri durumlarda ise, diş ve diş eti arasından iltihap akışı, dişlerde patolojik migrasyon dediğimiz yer değişikliği, uzama ve sallanmalar gözlemlenebilir. Tüm bu belirtilere kötü koku ve tat eşlik edebilir.

Diş fırçalarken dişetleri kanıyorsa bir sorun var mıdır, bir hekime gitmeli mi?

Diş fırçalarken gelişen dişeti kanaması, dişeti hastalığının en erken ve en önemli belirtisidir. Mutlaka bir dişeti hastalıkları(Periodontoloji) uzmanına gitmek gerekir.

Dişeti rahatsızlıkları başka bir hastalığın habercisi olabilir mi?

Diş eti sağlığı genel sağlığımızın önemli bir parçasıdır. Günümüzde yapılan pek çok çalışma sonucunda şeker hastalığı ile diş eti hastalığı arasında önemli bir ilişki olduğu tespit edilmiştir .Şeker hastalarında dişetlerinde kanama, ödem ve abse gelişimine yatkınlık gözlenir. Diyabetin yanısıra, kalp hastalıkları ve Akciğer hastalıkları ile dişeti hastalıkları arasında da önemli ilişkiler bulunmuştur. Lökoplaki, Liken planus gibi bazı cilt hastalıklarının ilk belirtilerini diş eti ve yanak mukozasında yaygın kızarıklık ve plaklar şeklinde gözlemleyebiliriz. Ayrıca erken dönemde dişetlerinde görülen tipik eritem şeklindeki yaygın kızarıklık ve kanama, Lösemi gibi bazı kan hastalıklarının belirtisi olabilir.

This post is also available in: İngilizce Arapça Rusça