Oral Diagnoz

Oral Diagnoz ve Radyoloji

Dişler, dişetleri, bunlarla ilintili hastalıkların ya da ağızda belirti veren sistemik hastalıkların doğru tedavisi için doğru teşhis çok önemlidir. Oral diagnoz ve radyoloji ağız hastalıkları ya da ağızda belirti veren başka hastalıkların tanı ve tedavisiyle ilgilenen diş hekimliği dalıdır.

Teşhis için diş filmleri (dental radyografiler) en etkin yöntemdir.

Diş Filmleri (Dental Radyografiler)

Diş filmleri genel olarak iki gruba ayrılır; birkaç dişi gösteren periapikal radyografi ve tüm dişler ile çene kemiklerinin bütününü gösteren panoramik radyografi.

Periapikal Radyografi

Eğer panaromik radyografide şüpheli bir durum gözlenmişse daha detaylı inceleyebilmek için periapikal radyografi çekilir. Dişlerin birebir boyuta en yakın görüntüsü bu şekilde alınabilir. Burada görüntüleme birbirine komşu birkaç diş ile çevresindeki kemik dokuyu içerir.

Panoramik Radyografi

Panaromik radyografi ile dişlerin tümü, çevresindeki kemik dokusu, çene kemiklerinin bütünü ve gömülü dişler görüntülenir. Bu görüntü aynı anda bilgisayar ekranında izlenebilir. Görüntü üstünde ölçüm yapılabilir. Panoramik radyografi sayesinde dişler ve çenedeki dışarıdan görülemeyen çürük, kist, tümörler ve ileri periodontal hastalıklar saptanabilir. Az sayıdaki implant uygulaması, gömülü dişlerin çekimi için de bu görüntüleme yöntemi tercih edilir.

Bilgisayarlı Tomografi (BT)

3 boyutlu bir görüntüleme tekniğidir. Diğer görüntüleme tekniklerinin yeterli olmadığı çok sayıda implant, büyük kist ya da tümörlerin varlığında tercih edilir. Detaylı teşhis ve ölçümde doğruluk sağlar.

Dental Radyografi Zararlı mıdır?

Günümüzde kullanılan ileri teknoloji cihazlarla ve gerekli korunma tedbirlerinin alınmasıyla maruz kalınan radyasyon dozu çok düşük miktarda olup, dental radyografi zararlı değildir. Gebelerde gerekli olmadıkça çekilmemekle birlikte, gerektiğinde güvenle çekilebilir. Diş röntgeni 0.01 mili rad radyasyon dozuna sahiptir. Bebek üzerindeki zararlı olabilmesi için bu dozun 5 rad’dı aşması gerekir ki bu da ancak binlerce diş filmi çekilerek olabilir.

 

This post is also available in: İngilizce Arapça Rusça