Kemik Grefti

Kemik grefti (çene kemiği tozu) kemik kaybı durumunda kemiğin eksilen kısmını doldurmak için kullanılan kemik parçasıdır. Burada temel amaç dokunun sağlamlaştırılması ve/veya onarılmasıdır. Kişinin kendi kemiklerinden, hayvanlardan ya da sentetik olarak elde edilirler. Implant çevresinde kullanılan miktar genellikle 0,5 cc civarındadır.

Kemik Grefti / Çene Kemiği Tozu Çeşitleri Nelerdir?

Elde edildikleri materyallere göre kemik grefti (çene kemiği tozu) çeşitleri şunlardır;

  • Otogreft

Kişinin kendi kemiklerinden elde edilen grefteotogreft denir. Burada en sık tercih edilen kemik kalça kemiğidir. Yine kaburga, kalça kemiği ve nadiren kafa kemiklerinden yararlanılabilir. Kişinin kendi dokusu kullanıldığı için doku reddi ihtimali çok düşüktür. Kişiler arası hastalık geçişi gibi bir riski bulunmaz. Kişide ikinci bir cerrahi müdahale gerektirmesi dezavantajıdır.

  • Allogreft

Allogreft bir başka insandan alınan kemik dokusuna denilir. Dondurulmuş veya dondurulmuş kurutulmuş olarak bulunurlar. İkinci bir cerrahi müdahaleye ihtiyaç olmaması avantajıdır. Ancak doku reddi ihtimali daha fazladır. Günümüzde çok azalmış da olsa kişiler arası hastalık geçiş riski taşır.

Sentetik Kemik Greftleri

Sentetik kemik greftleri kimyasal olarak elde edilen greftlerdir. Seramik en yaygın türüdür. Hastalık geçişine neden olma riski yoktur. taşıma olasılığı yoktur. Kemik oluşumu için bir çatı oluştursa da kemikleşme için gerekli protein ve hücreleri taşımadığı için bunları içeren kemik greftler ile birlikte kullanılmalıdır. Daha ekonomiktirler.

  • Ksenogreft

Bir canlı türünden alınan kemik farklı bir canlı türünde kullanılıyorsa bu kesenogreft olarak adlandırılır. Genellikle sığırdan elde edilirler.

  • Kompozitgreft

Farklı greft türlerinin kombinasyonu olan greftekompozitgreft denir.

Kemik Grefti Uygulamaları Nelerdir?

Ne tür bir kemik grefti uygulanacağı vakanın durumuna göre değişir.

Çene Kemiğini Genişletme (Kret)

Çene kemiğini genişletme (kret), çene kemiklerinin protez taşıyan bölümleri (kretler) erimişse uygulanan yönteme verilen addır. Burada kemik grefti yerleştirilerek kret yüksekliği veya genişliği arttırılır. Bir de hastanın kemiğine bazı özel aletlerle müdahale edilerek kemiğin yavaş yavaş genişlemesinin sağlandığı distraksiyonosteogenezis yöntemi vardır. Avantajı kemik kendi kendini yenilediği için dayanıklı ve kalıcı olmasıdır.

Sinüs Tabanını Yükseltme

Maksiller sinüsler kafatasında yanağın sol ve sağ tarafında bulunan, göz, diş kökü ve ağız içi ile komşu olan üst azı dişi köklerinin üstündeki boşluklardır. Diş köklerinin bazıları bu boşluklara kadar uzandığı için bu dişler çekilirse maksiller sinüsle ağız arasında ince bir kemik duvarı kalır. Eğer bu kemiğe dentalimplant uygulanacaksa kemiği kalınlaştırmak yani sinüs tabanını yükseltmek gerekir. Uygulamayı yapabilmek için sinüs içi kemik grefti gerekir yani sinüs greftleme veya sinüs boşluklarının bulunduğu alanda kemiği kalınlaştırma (sinüs lifting) yapılır. Ayrıca rehber kemik rejenerasyonu’ veya yönlendirilmiş doku rejenerasyonu yapılarak kemik ve diş etinin rejenerasyonları sağlanır. Sinüs lifting işleminde iyileşme sağlandıktan birkaç ay sonrasında dentalimplant bu kemiğe yerleştirilir.

Sinir Repozisyonu (Yeniden Konumlandırma)

Alt çene ve alt dudağın sinirsel kontrolüyle görevli inferioralveolar sinirin yerinin değiştirilmesine sinir repozisyonu (yeniden konumlandırma) denir. Yaşlanmayla birlikte çene kemiklerinin erimesi ve bu sinirin daha yukarıya kayması sonucu yemek yerken protez üzerinde baskı oluşarak ağrıya ya da uyuşmaya neden olur. Bu durumda operasyonla sinirin yeri değiştirilir.

 

This post is also available in: İngilizce Arapça Rusça