Gülüş Tasarımı

Gülüş tasarımı kavramı kişiye en çok yakışan yani doğal ve yüz ifadesine uygun olan gülüşün sağlanmasıdır. Gülüş tasarımı kişinin sosyal güvenini yükseltir, genç bir görünüm sağlar.

Gülüş tasarımının temel noktası dişlere yapılan müdahalelerdir (dizilim bozuklukları, boy farklılıkları gibi durumların düzeltilmesi, implant uygulamaları gibi). Bunun için kişinin yüz şekli, dişetleri, yaşı gibi bazı temel parametreler göz önüne alınır.

Gülüş İfadeleri

Gülüş ifadeleri alt çeşitleri olsa da 3 temel gruba ayrılır:

 • Çekici Gülüş

Normalde genç bireylerde görülen, Çekici gülüşte ön dişler yan dişlere göre uzundur ve genç kişilerde görülür. Çekici gülüş tasarımında ön kesici dişler yan dişlere göre daha uzun olarak planlanır.

 • Entellektüel Gülüş

Entelektüel gülüş kişiye daha olgun bir hava katar. Bu tip gülüş tasarımında dişler düz bir çizgi üzerine sıralanacak şekilde planlanır.

 • Sportif Gülüş

Sportif gülüş entellektüel ve çekici gülüşün bileşimi gibidir. Kişiye samimi bir ifade verir. Entelektüel gülüş planlanırken kişiye çok genç bir hava vermeden ön kesici dişler yan dişlere göre çok az daha uzun olacak şekilde planlanır.

Gülüş Tasarımı Planlaması

Gülüş tasarımı planlaması öncesinde hasta hekimiyle beklentisini tam olarak paylaşmalıdır. İşlemler sonrası hasta memnuniyeti açısından bu çok önemlidir.

Gülüş tasarımın planlanması şu şekildedir:

 • Radyografik inceleme, panaromik çekim, 3D görüntüleme gibi çeşitli yöntemlerle hastanın ağız ve diş yapısı detaylı olarak incelenir.
 • Hekim hastanın yaşı, cinsiyeti, dişetlerinin yapısı, yüz yapısı ve simetrisini göz önüne alarak bir tedavi planı yapar.
 • Tedaviden önce tasarımın bitmiş şekli maket haline getirilir ve hastanın ağzında gösterilir. Böylece gerekli düzenlemeler yapılabilir.

Gülüş Tasarımında Uygulanan Tedavi Tipleri

 • İmplant Tedavisi

Implant tedavisi kaybedilmiş dişlerin yerine çene kemiğine yapay diş kökü (implant) yerleştirilip üstüne protez takılmasını içerir. Tedavi sonunda hasta diş fonksiyonlarını geri kazanırken estetik olarak da düzelme sağlanır. Tedavi süresi implant sayısı ve çene kemiğinin sağlığına göre değişir (yarım saat ile birkaç saat). Implant yerleştirildikten sonra kemikle kaynaşması ve dokunun iyileşmesi için yaklaşık 3 ay kadar bir süre beklenir. Bu sürede hastaya geçici protez, 3 ayın sonunda da kalıcı protez takılır.

 • Ortodonti Tedavisi

Ortodonti tedavisi alt-üst çene ve dişlerle çeneler arasındaki bozukluklar düzeltilir. Tedavi süresi 1,5 – 2,5 yıl arasında, hastanın yaşı, kullanılan teknik, bozukluğun derecesi gibi etkenlere bağlı olarak değişir.

 • Diş Beyazlatma

Diş beyazlatma çeşitli nedenlere bağlı olarak renk değiştirmiş dişlerin asıl diş rengine uygun olacak şekilde, daha beyaz görünmesi için yapılan işlemdir. Uygulama ağrıya yol açmaz. Dişlerde çürük gibi rahatsızlıkların olması durumunda önce tedavi gerçekleştirilir ardından beyazlatma yapılır.

 • Lamina Porselen Uygulaması

Lamina porselen ya da yaprak porselen doğala çok yakın olduğu ve dişte çok az inceltmeyle yapıldığı için en çok uygulanan estetik işlemlerden biridir. Lamina porselen, dişte 0.3-0.7 mm gibi çok az bir inceltmenin ardından dişe yapıştırılır. İşlem genelde 2-3 seansta tamamlanır. Yaprak porselenler ışığı normal dişe yakın bir şeklide geçirir, renkleri kolay değişmez ve dayanıklıdırlar.

 • Zirkonyum Porselen Kron Uygulaması

Zirkonyum porselen kronlar özellikle ön dişlerde tercih edilirler. Yüksek estetik özellikleri (ışık geçirgenlikleri iyi olduğu için doğal görünürler), dayanıklı oluşları, materyalin sağlıklı ve hassiyet oluşturmaması nedeniyle tercih edilirler. Ekonomik olarak ilk etapta maliyetli görünseler de uzun vadede daha karlı oldukları söylenebilir.

 • Pembe Estetik

Pembe estetik diş etlerine yapılan müdahalelerdir. Uygulanacak yöntem diş etinin durumuna göre değişir.

Bu yöntemlerin belli başlıları; Asimetrik ya da fazla görünen diş eti seviyesinin düzeltildiği gingivoplasti, vücudun kendi yapım mekanizmalarının uyarıldığı rejeneratif yöntem, diş etlerindeki fazlalıkların çıkarıldığı gingivektomi ve botokstur.

Eğer diş etinde herhangi bir hastalık varsa operasyondan önce tedavi edilir.

This post is also available in: İngilizce Arapça Rusça