Diş Protezi

Tüm tedavi yöntemleri denenmiş ancak dişlerdeki sorunlar çözülememiş ise başvurulan son nokta diş protezidir. Kayıp dişlerin yerine konmasıyla hastanın tekrar yemek yeme, konuşma fonksiyonlarına kavuşması ve sosyal yaşamında da güveninin geri gelmesi sağlanır. Bir diş kaybı dahi kalıcı hasarlara yol açtığından asla ihmal edilmemeli diş protezi uygulanmalıdır.

Diş protezleri dişin durumuna göre iki şekilde yapılabilir; hareketli diş protezi ve sabit diş protezi.

HAREKETLİ DİŞ PROTEZİ

Dişlerin tümüyle kaybedildiği ya da yoka yakın sayıda olduğu hastalarda hareketli diş protezi uygulanır. Kişi bu protezi kendi takıp çıkarabilir.

Protezlere alışmak birkaç hafta sürebilir. Alışmanın hızlanması için başlangıçta protezler sürekli takılabilir ancak daha sonra geceleri çıkarmak ve temiz suda bekletmek gerekir.

Hareketli diş protezlerinin çeşitli tipleri vardır:

Tam Diş Protezi

  • Ağızda hiç diş bulunmaması halinde yapılan protezdir. Takma diş de denilir.
  • Parsiyel (Bölümlü) Diş Protezi
  • Bir ya da daha fazla diş kaybının söz olduğu durumlarda parsiyel diş protezi yapılır. Dişlere ya metal tellerle veya tutucuların (çıtçıtlar) neredeyse görünmediği bir sistemle bağlıdırlar.

Geçici Diş Protezi

  • Kalıcı protezlerin hazırlanma sürecinde kişinin dişsiz kalmaması için geçici olarak takılan protezlerdir ve diş çekilir çekilmez takılırlar.
  • Overdentures Diş Protezi
  • Ağızda az sayıda diş varsa bu dişlerin üstüne ya da implantların üstüne overdentures denilen protez yapılabilir. Diş köklerinin ağızda kalması protezin tutuculuğunu arttırır.

SABİT DİŞ PROTEZİ

Eğer dişlerde aşırı madde kaybı bulunuyorsa veya şekil bozukluğu varsa sabit diş protezi uygulanır. Dişin elverdiği durumlarda diş hekimlerinin tercih ettiği protez tipidir. Hastanın ağzında sabit durur, kişinin kendisi tarafından çıkarılamaz.

Uygulama için önce hastanın kendi dişi kaplamaya uygun hale getirilir, ölçü alındıktan sonra prova yapılır ve kaplama gerçekleştirilir. İşlemler 3 – 4 seansta tamamlanır.

Sabit protezler iki alt grupta toplanır; kuron sabit protezler ve köprü sabit protezler. Yapıldıkları malzemeye göre bunlar da kendi aralarında metal, metal destekli porselen veya tam porselen olarak ayrışırlar.

Köprü Sabit Protez

Bir ya da daha çok dişin kaybı söz konusuysa ve komşu dişler sağlıklı ise kullanılan protez tipidir. Kayıp dişin karşılıklı iki tarafındaki sağlıklı dişler yardımıyla köprü yapılır.

Kuron Sabit Protez (Kaplama Diş)

Şiddetli madde kaybına uğramış dişlerde, renk değişimi geçirmiş dişlerde, şekil bozuklukları durumunda kuron sabit protez uygulanır. Kullanılan malzeme dokuyla uyumludur.

  • Metal kronlar: Arka bölgeler gibi estetik probleme yol açmayacak alanlarda kullanılırlar çünkü tümüyle altın, krom gibi metallerden oluşurlar.
  • Metal destekli porselen kronlar: Mat göründükleri için estetik açıdan tam porselenler kadar tercih edilmezler. Arka dişlerde kullanımları daha sıktır. Alt malzeme metal üstü porselen kaplamadır. Dayanıklıdır.
  • Tam porselen kronlar: Özellikle estetik açıdan tercih edilen tam porselen kronlar dokuyla da son derece uyumludur, alerjiye neden olmazlar. Işığı geçirirler böylece doğal dişlere en yakın görünümü sağlarlar.

Diş Protezine Uyum Sağlamak

Protez takıldıktan sonraki gün diş hekimi vurma yapıp yapmadığını anlamak için muayene eder ve rahatsızlık veren noktalar saptanarak düzeltilir. Protez ilk takıldığında kişinin ağzında yabancı bir cisim varmış gibi hissetmesi doğaldır.

Hareketli protezler normalde geceleri çıkarılıp temiz suda bekletilmelidir ancak alışma açısından ilk gün çıkarılmayabilir. Hastanın diş protezini rahatça takıp çıkarmaya alışması bir süre alacaktır o nedenle protezi takıp çıkarma sırasında başlarda yaşanan güçlük geçicidir. İlk günlerde sert yiyeceklerden kaçınılmalıdır ama proteze alıştıktan sonra rahatlıkla tüketilebilir.Konuşma ve telaffuzda ilk günlerde zorluk yaşanabilir ancak bu durum düzelecektir.

Diş Protezlerinin Bakımı ve Temizliği

Diş protezlerinin uzun ömürlü olması için bakımlarına özen göstermek gerekir. Her yemekten sonra fırçalamayı ihmal etmemek, diş ipi kullanmak gerekir. Fırçalamak için sert kıllı fırça kullanılmamalıdır. Temizlik için özel protez temizleyicileri kullanılabilir. Protezler 2-3 haftada bir protez temizleyici tabletin eklendiği suda bekletilmelidir. Kimyasal maddeler kullanarak temizlemeye çalışmak protezlerde hasara neden olacağından bundan kaçınılmalıdır. Temizlik işlemi yapılırken protezin düşme riskine karşın işlem havlu gibi bir örtü üstünde yapılmalıdır. Hareketli protezler geceleri mutlaka temiz suyun içinde tutulmalıdır ancak su asla kaynar olmamalıdır.Düzenli olarak kontrole gitmek diş protezlerinin ömrünü uzatır, bu nedenle altı ayda bir kontrole gidilmelidir.

This post is also available in: İngilizce Arapça Rusça