Diş Estetiği

Diş Estetiği

Diş estetiği dişleri, dudakları, diş etini birbirleri ile orantılı bir şekile getirmek, dişleri ve diş etlerini sağlıklı kılmak, aynı zamanda kişinin gülüşünü düzeltmek amacıyla yapılır.

Diş Estetiği Uygulamaları

  • Diş beyazlatma: Gıdalar (çay, kahve, sigara vb.), yaşlanma, genetik gibi nedenlerle dişlerin rengi koyu olabilir. Diş beyazlatma ile dişlerin ana rengi birkaç ton açılır. İki şekilde uygulanabilir. Bazı durumlarda her iki yöntem birlikte kullanılabilir. Bunlardan biri hekim tarafından, özel beyazlatma solüsyonları ve özel ışık cihazı (lazer ya da yüksek ışın kaynağı) kullanılarak gerçekleştirilen yöntemdir. Yaklaşık 45 dk-1 saat sürer. Duruma göre bir ya da birkaç seans şeklinde yapılır. Diğer yöntemde, kişinin dişlerine özel plaklar hazırlanır. Hasta, evde bu plakların içerisine beyazlatıcı solüsyonu yerleştirerek işlemi gerçekleştirir. Günde 4-6 saat uygulanır. Her iki uygulama sonrası da bir hafta kadar çay, kahve, kola, vişne suyu, kırmızı şarap vb. renkli içecek ve yiyecekler (çok salçalı yemekler gibi) ile sigaradan uzak durulmalıdır. Diş temizliğine özen gösterilmelidir. Bu dönemde dişlerin renklenmeye daha açık oldukları akılda tutulmalıdır.
  • Kompozit dolgu (Diş renginde dolgu): Işınla sertleştirildiğinden ışınlı dolgu, diş renginde olduğu için beyaz dolgu olarak da adlandırılır. Kompozit maddesine kompozit reçine de denir. verilmektedir. İçinde silikon dioksit parçacıkları olan bir plastik karışımdır. Dişler temizlendikten sonra özel kompozit dolgu maddesi, hazırlanan yuva içine yerleştirilir ve özel bir ışık ile sertleştirilir. Bu Porselen laminataveneer dişlerin ön yüzeylerine yapıştırılan 0,3-0,5 mm kalınlığında ince porselen dişlerdir. Çok ince ve tamamen porselenden oldukları için ışık geçirgenlikleri çok iyidir ve doğal diş gibi görünürler. ön dişlerdeki aralıkların kapatılmasında, diş dizilimi bozukluklarında, zayıf, küçük diş, diş renklenmeleri gibi birçok durumda tercih edilirler. Öncelikle alçı diş modeli istenilen formda hazırlanarak dişler üstünde denenir. Son şekile karar verildikten sonra hazırlanan laminate seramikler dişler üzerinde denenir, ve dişlerin üzerine özel yapıştırıcılar ile yapıştırılır.

Porselen Kuronlar

Çeşitli nedenlerle aşırı zarar görmüş dişlerde uygulanırlar. Metal destekli, metal desteksiz ve zirkonyum destekli olmak üzere değişik şekilde gruplandırılabilirler. Genellikle metal destekli porselen kronlar kullanılır ancak estetik amaç daha fazlaysa metal desteksizler tercih edilir. Kuronlar doğal diş görünümündedir ve dişin köküne yapıştırılırlar.

  • Porselen köprüler: Ağızda az sayıda diş eksikliğinde uygulanır. Eksik bölgenin her iki tarafında da sağlıklı dişler mevcutsa, bu komşu dişler küçültülür, özel kaplamalardan destek alınılarak ara boşluklar doldurulur.  Metal destekli seramik, metalsiz seramik, porselen laminate gibi çeşitleri vardır.
  • Porselen inlay / onlay dolgular : Büyük dolgu gerektiren dişlerde ya da kanal tedavisi yapılan dişlere uygulanan dolgulardır. Porselen materyal olduğu için zamanla renklenme olmaz. Yaklaşık 2 seansta işlem tamamlanır.
  • Ortodonti – diş teli: Diş telleri genellikle çocuklarda, dişlerdeki düzensizlikler ve çene bozukluklarının tedavisinde kullanılır. Yaklaşık kullanım süresi 1-1,5 yıldır. Yetişkinlerde de dişler arası çarpıklık ancak bu şekilde tedavi edilebilir. Diş telleri porselen, metal ve kompozitlerden olabilir. En çok tercih edileni metal olandır. Telleri dişlerin ön kısmına yerleştirilebilen ve arka kısmına yapıştırılan lingual diş telleri olarak iki çeşittir. Diş teli takıldıktan sonra 3-10 günlük bir alışma dönemi olur. Bu süreçte dişlerde biraz sızlama tarzında ağrılar meydana gelse de, bu geçici bir durumdur. Tedavi süresince ağız bakımına dikkat edilmesi, teller çıkarıldığında altta oluşmuş olabilecek çürükleri önlemek açısından önemlidir.
  • Diş eti estetiği (Gingivoplasti ): Diş estetiğinde diş etinin şekli ve pozisyonu da önemlidir. Diş etlerinin asimetrik olduğu  ya da gülümseme sırasında fazla görüldüğü durumların (gummysmile-diş eti gülümsemesi) giderilmesi için dişetine  yapılan müdahaleye diş eti estetiği denir. Genellikle dişetlerinden bir miktar kesilerek işlem gerçekleştirilir.

Lamina Porselen (Yaprak Porselen)

Lamina porselen ya da halk arasındaki adıyla yaprak porselenin en önemli özelliği sağlam diş yapısında kaybın çok az olmasıdır. Dişler kesilmez, sadece ön yüzleri 0.3 – 0.7 mm civarında inceltilir. Daha sonra buraya porselen diş laminaları yapıştırılır. Özellikle dişlerin dizilim bozuklukları, ön dişlerdeki aralıkların doldurulması, dişlerdeki istenmeyen renklenme-lekelenmeler, zayıf ya da küçük dişlerin normal boyuta getirilmesi için kullanılırlar. Işık geçirgenlikleri son derece yüksek olan, çok ince ve tamamen porselen yapıdaki yaprak porselenler doğal diş gibi göründükleri için çok estetik dururlar. İstenilen formda hazırlanan alçı diş modeli dişler üstünde denenip, son haline karar verilir. Ardından lamina porselen dişler üzerinde denenir ve dişlerin üzerine özel yapıştırıcılar ile yapıştırılarak işlem sonlandırılır.

This post is also available in: İngilizce Arapça Rusça