Diş Beyazlatma

Diş Beyazlatma (Bleaching)

Bazı yiyecek ve içecekler  (çay, kahve, vişne suyu, aşırı salçalı yemekler, karamel vb.), sigara,  yaşlanma, genetik, bazı antibiyotikler, içme suyundaki flor miktarı gibi nedenlerle dişlerin rengi koyu olabilir. Diş beyazlatma ile dişlerin ana rengi birkaç ton açılır.

Hemen hemen herkese uygulanabilir. Ancak büyüme ve gelişimini tamamlamamış olan kişilerde önerilmez. Gebeler ve emziren annelerde dikkatli yapılmalıdır. Ancak tedbiren bu işlemin emzirme sonrası döneme bırakılması daha iyi olacaktır. Kişide çürük, hasta diş eti, diş minesi çatlağı gibi bir durum varsa önce bunlar tedavi edilmeli sonra diş beyazlatma işlemi gerçekleştirilmelidir.

Diş beyazlatma işlemi yüzünden dişler ve diş etleri zarar görmez. Beyazlatma sonrası kişinin ne kadar dikkatli ve özenli bakım yaptığına bağlı olarak, kalıcılık süresi 1-3 yıl arasında değişir.

Diş beyazlatmada kullanılan iki teknik vardır. Bazı durumlarda her iki yöntem birlikte kullanılabilir. Klinikte hekim tarafından uygulanan teknikte (ofis tekniği) ; ağartıcı ilaç dişe uygulanır. Sonra ilgili dişlerin üzerine belli bir süre lazer ışığı tutulur. Yaklaşık 45 dk-1 saat sürer. Duruma göre bir ya da birkaç seans şeklinde yapılır.

İkinci teknik kişinin uygulamayı evde yaptığı tekniktir (ev tekniği). Hastanın ağzından ölçü alınarak dişlerine özel plaklar hazırlanır. Hasta, evde bu plakların içerisine beyazlatıcı solüsyonu yerleştirerek işlemi gerçekleştirir. Beyazlatma jelleri diş etlerini tahriş edebilir. Bu nedenle dikkatli olunmalı, diş etlerine taşırılmamalıdır. Günde 4-6 saat uygulamak gerekir. Bu nedenle genellikle uyku saatleri tercih edilir. Tedavi ortalama 1-4 hafta sürer.

Her iki uygulama sonrası da bir hafta kadar çay, kahve, kola, vişne suyu, kırmızı şarap vb. renkli içecek ve yiyecekler (çok salçalı yemekler gibi)  ile sigaradan uzak durulmalıdır. Diş temizliğine özen gösterilmeli, günde en az iki kez düzenli olarak dişler fırçalanmalıdır. Diş fırçası en geç 3 ayda bir değiitirilmelidir.  Bu dönemde dişlerin renklenmeye daha açık oldukları akılda tutulmalıdır. Az yaa da çok geçici bir  diş hassasiyeti oluşabilir. İlk birkaç gün aşırı soğuk ya da sıcaktan kaçınılmalıdır. İlk gün hastanın ağrı kesici kullanması önerilir.

This post is also available in: İngilizce Arapça Rusça